معرفی

معرفی شهرداری آبعلی

 

شهر آبعلی یکی از قدیم ترین مناطق استان تهران محسوب می شود . این منطقه که بیشتر از 10 سال است که به شهر تبدیل شده در شمال شرق بخش رودهن و در امتداد جاده هراز واقع شده و تنها یک کیلومتر با مرکز بخش فاصله دارد.

 

 

شهر آبعلی که مناطق مبارک آباد و پیست اسکی آبعلی را شامل می شود دارای آب و هوای سرد در زمستان و خنک در تابستان می باشد در مجموع  چهار هزار نفر جمعیت دارد .

این شهر از دیر باز محل رفت آمد ورزشکاران زیادی به جهت وجود قدیمی ترین پیست اسکی ایران که هفتاد سال قدمت دارد شهرت داشت. همچینین آبعلی نیز علاوه بر پیست اسکی به رستوران ها و کبابی های نامی و معروف شهرت داشته و دارد.

شغل  نیمی ازمردم شهر آبعلی کارگری و کارمندی است ونیمی دیگر به شغل رستوران داری  و دیگر فعالیت های اقتصادی مشغول هستند. گویش اصلی مردمان آبعلی مازندرانی است.

شهر آبعلی دارای مردمانی مومن و ولایی است که در تمامی رخداداهای انقلاب اسلامی حضور فعال داشتند و دارند و در زمان جنگ تحمیلی  18 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمودند.

از آثار تاریخی آبعلی  می توان به  اولین ساختمان بتنی ایران به نام هتل آبعلی نام برد  که از قدمت طولانی برخوردار است و در حال حاضر به اردوگاه فرهنگی دانش آموزی تبدیل شده است.

پیست اسکی بین المللی آبعلی با هفتاد سال قدمت به عنوان اولین پیست اسکی ایران سالهاست که در فصل زمستان مکانی برای گردهمایی ورزشکاران و ورزشدوستان  است و هر ساله مورد استقبال بی نظیر اهالی ورزش قرار می گیرد.

 بقعه مبارک امامزاده حمزه(ع) واقع در محله مبارک آباد آبعلی یکی دیگراز آثار تاریخی و مذهبی شهر آبعلی محسوب می شود که در امتداد جاده هراز قرار گرفته است.

شهر آبعلی در زمینه های گوناگون دارای توانمندی های بالقوه گردشگری است اما تا کنون به دلایل مختلف فرصت رشد و ترقی را به دست نیاورده است.

آثار تاریخی گوناگون نظیر کاروانسرای شاه عباسی متعلق به دوره صفویه ، تشکیل طبیعی غارهایی همچون «سنگ دروازه» و «سیاه چال» و وجود امامزاده های متبرک می تواند آبعلی را به یک قطب گردشگری ورزشی ، زیارتی ، سیاحتی و تاریخی مبدل سازد اما مورد بی مهری قرار گرفتن این آثار در برخی موارد به تخریب تدریجی این سرمایه ها انجامیده است.

 

 شهر آبعلی همچنین تفرجگاه خوبی برای پایتخت نشینان می باشد تا روز های پایانی هفته رو در این شهر زیبا و سرسبز سپری کنند.

اگر در کلان شهر بسیار زیبا تهران ساکن هستید یا به واسطه حضور در تور تهران به این شهر سفر کرده اید، یکی از جذاب ترین کارهایی که می ‌توانید در این شهر انجام دهید، این است که یک ورزش مهیج زمستانی را امتحان کنید و به آن مشغول شوید. کلان شهر تهران پر از پیست های اسکی مختلف است، اما یکی از قدیمی ‌ترین پیست های این شهر، پیست اسکی آبعلی است که در جاده هراز و در نزدیکی شهر آبعلی واقع شده است. در این مطلب قصد داریم تا یکی از قدیمی ترین و بهترین پیست های اسکی ایران را به شمار معرفی کرده و به شما نشان دهیم که چگونه می توانید به این پیست اسکی پیشرفته رفته و ورزش جذاب اسکی را تجربه کنید.

پیست اسکی آبعلی کجاست

پیست اسکی آبعلی که یکی از جذاب ‌ترین پیست های تهران و ایران به شمار می‌ رود، در نزدیکی شهر آبعلی، در ۵۷ کیلومتری تهران و در جاده هراز قرار گرفته است. شما می توانید به راحتی از شهر تهران به شهر آبعلی سفر کرده و سری به پیست اسکی فوق العاده آن بزنید. اگر بخواهیم بهترین تفریحات تهران را نام بریم، یکی از گزینه ‌های فوق العاده که جذابیت بسیار زیادی دارد، ورزش پرطرفدار و لاکچری اسکی است. یکی از بهترین پیست های اسکی برای انجام این ورزش هیجان انگیز در شهر تهران، پیست آبعلی است که در آن شاهد دستگاه‌ های بالابر و امکانات تفریحی و رفاهی مختلفی هستیم که به افراد کمک می ‌کند تا این ورزش هیجان انگیز را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. 

تاریخچه پیست اسکی آبعلی

اگر بخواهیم نگاهی به این پیست اسکی تاریخی و قدیمی شهر آبعلی انداخته و تاریخچه آن را بررسی کنیم، باید گفت که قدمت این مکان هیجان انگیز به سال ۱۳۳۲ باز می ‌گردد و در واقع این مکان، محل تولد ورزش اسکی در ایران به حساب می‌ آید. اگر بخواهیم در رابطه با این پیست توضیحاتی را ارائه دهیم باید گفت، مرتفع ترین بخش این پیست ۲۶۵۰ متر و کمترین ارتفاع آن نیز ۲۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد .این پیست اسکی به دلیل دسترسی راحت آن به نسبت سایر پیست های اسکی تهران ، بسیار شلوغ تر است و با داشتن آب و هوای مطبوع، محل مناسبی برای انجام انواع ورزش های زمستانی است. 

امکانات پیست اسکی آبعلی

ورزش اسکی به نسبت دیگر فعالیت ها، به عنوان یک ورزش گران قیمت به حساب می آید، اما جذابیت این ورزش به قدری است که توصیه می‌ شود تا هرگز این تفریح هیجان انگیز را فراموش نکنید و برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید. مهم ترین ویژگی پیست اسکی آبعلی این است که علاوه بر امکان انجام ورزش هیجان انگیز اسکی، تفریحات و امکانات دیگری نیز در این مکان فراهم شده است و اگر شما ورزش اسکی را بلد نیستید، باز هم می ‌توانید به تفریحاتی نظیر برف بازی، تیوب سواری، عکاسی، کوهنوردی، اسب سواری، تنیس و… در این منطقه مشغول شوید.
از مهم ‌ترین امکانات پیست اسکی آبعلی، می‌ توان به ۵ پیست اسکی مختلف، تله کابین، تله اسکی، 6 رستوران گوناگون، مدرسه اسکی، بخش کمک های پزشکی، زمین تنیس، زمین سوار کاری، پرش، کایت، پارکینگ و… اشاره کرد. نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که اگر در روزهای تعطیل برای رفتن به پیست اسکی آبعلی حرکت کنید، ممکن است پارکینگ این پیست پر شده باشد و مجبور شوید تا خودروی شخصی خود را در کنار جاده قرار دهید تا بتوانید به پیست اسکی آبعلی وارد شوید پس تلاش کنید تا در صورتی که قصد سفر به این منطقه را دارید سحر خیز تر از همیشه باشید.